ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ : ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ  : ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ_ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ 24.9.2019

Αθήνα  24/09/2019

Συνεχίζονται οι προσπάθειες για τη συνεπιμέλεια των τέκνων!

Συνάντηση με τοπροεδρείο του Συλλόγου «Συνεπιμέλεια» Ιωάννη Παπαρρηγόπουλο και Νικόλαο Γκόλτση είχε ο βουλευτής Ιωαννίνων Γιώργος Αμυράς επιβεβαιώνοντας ότι παραμένει συνοδοιπόρος στον αγώνα που συνεχίζεται και θα συνεχιστεί μέχρι την επίτευξη της εναρμόνισης τωνδιατάξεων του οικογενειακού δικαίου με το διεθνές σχετικά με την κοινή επιμέλεια τέκνων.

Το συμφέρον του παιδιού επιτάσσει η ανατροφή του να γίνεται και από τους δύο γονείς, εξασφαλίζοντάς του έτσι τους καλύτερους δυνατούς δείκτες ευημερίας.

«H ίση μεταχείριση των γονέων στην ανατροφή των παιδιών τους παραμένει μία επιτακτική ανάγκη σήμερα, είτε πρόκειται για αναγνωρισμένα παιδιά εκτός γάμου, είτε σε περίπτωση διάστασης / διαζυγίου», δήλωσε ο Γιώργος Αμυράς.

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι δύο γονείς δικαιούνται κοινή γονική μέριμνα, αλλά όχι κοινή επιμέλεια. Σημειώνεται ότι η Κύπρος έχει κάνει σημαντικά βήματα προς την κατεύθυνση της κοινής επιμέλειας. Αυτή η οπτική αποτελεί κυρίαρχη τάση στο σύγχρονο δυτικό κόσμο καθιστώντας υποχρεωτική τη νομική πρόβλεψη της συνεπιμέλειας του παιδιού και από τους δύο γονείς του.

Ο βουλευτής θα μεταφέρει στην κυβέρνηση και το υπουργείο Δικαιοσύνης το επείγον του θέματος δεδομένου ότι χιλιάδες οικογένειες υποφέρουν από το ολοένα αυξανόμενο φαινόμενο της γονεϊκής αποξένωσης με κύριο θύμα το παιδί.

1. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗΣ

Αγωνίζομαι το 2 ετών αγόρι μου να μεγαλώσει με κοινή επιμέλεια και αυτό έχει ως συνέπεια να έχω επικοινωνία με το παιδί μου εδώ και 11 μήνες δηλαδή δεν με γνωρίζει καθόλου. Η μητέρα του παιδιού μου την οποία παντρεύτηκα με γάμο προσπαθεί να με αποκόψει από το παιδί μου οριστικά Υπάρχει σε ισχύ Απόφαση Ασφαλιστικών Μέτρων για να έχω το παιδί κάποιες ώρες την εβδομάδα και διανυκτέρευση κάθε δεύτερο Σαββατοκύριακο δηλαδή δύο Σαββατοκύριακα το μήνα με διανυκτέρευση. Είμαι μεταξύ άλλων πτυχίων και MSc και εκπαιδευτικός . Εκτός από την γονική αποξένωση που έχει πετύχει προσπάθησε να αποτυπώσει στην μνήμη και την ανάμνηση του παιδιού ότι όταν ερχόταν ο πατέρας του να το πάρει [πάντα με την απαραίτητη συνδρομή της Άμεσου Δράσης διότι δεν εφαρμόζει η μητέρα την δικαστική απόφαση] υπήρχαν περιπολικά με φάρους αστυνομικοί και ακατάλληλο κλίμα.
    Μόλις γεννήθηκε το παιδί και το πήγαμε στο σπίτι μετά από 2 μέρες απαιτούσε να χωρίσουμε με συναινετικό διαζύγιο και να της δώσω την επιμέλεια του παιδιού.
    Αυτό συμβαίνει στα Χανιά Κρήτης το 2019
    Δε θα πάψω να είμαι πατέρας για το παιδί μου και να αγωνίζομαι για να εφαρμοστεί το ψήφισμα του Συμβουλίου της Ευρώπης του 2015
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία!

1. Μιχαηλ

Μην ανησυχεις αδερφε μου…θα σε σωσουμε…ο συλλογος κανει τα παντα για να περασει ενας ισχυρος νομος περι οικογενειακου δικαιου…αν θελει ο Θεος το 2020 θα κατατεθει….

2. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Αγωνίζομαι το 2 ετών αγόρι μου να μεγαλώσει με κοινή επιμέλεια και αυτό έχει ως συνέπεια να ΜΗΝ έχω επικοινωνία με το παιδί μου εδώ και 11 μήνες δηλαδή δεν με γνωρίζει καθόλου. Η μητέρα του παιδιού μου την οποία παντρεύτηκα με γάμο προσπαθεί να με αποκόψει από το παιδί μου οριστικά Υπάρχει σε ισχύ Απόφαση Ασφαλιστικών Μέτρων για να έχω το παιδί κάποιες ώρες την εβδομάδα και διανυκτέρευση κάθε δεύτερο Σαββατοκύριακο δηλαδή δύο Σαββατοκύριακα το μήνα με διανυκτέρευση. Είμαι μεταξύ άλλων πτυχίων και MSc και εκπαιδευτικός . Εκτός από την γονική αποξένωση που έχει πετύχει προσπάθησε να αποτυπώσει στην μνήμη και την ανάμνηση του παιδιού ότι όταν ερχόταν ο πατέρας του να το πάρει [πάντα με την απαραίτητη συνδρομή της Άμεσου Δράσης διότι δεν εφαρμόζει η μητέρα την δικαστική απόφαση] υπήρχαν περιπολικά με φάρους αστυνομικοί και ακατάλληλο κλίμα.
    Αυτό συμβαίνει στα Χανιά Κρήτης το 2019
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία!

3. πατερας

Η θέση του κ.Αμυρα υπέρ της συνεπιμελειας είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Αυτό τον τιμά. Εμείς του είμαστε υποχρεοι .Δυστυχώς όμως οι κυβερνήσεις είναι αποτελεσματικές και γρήγορες στο κακο.Φορους μνημόνια προανακριτικές σε μια νύχτα.!!
    Δυστυχώς το υπουργείο θα αργήσει να τελειώσει με την κοκορομαχια και οφθαλμός αντί οφθαλμού στο σκάνδαλο Novartis . Παπαγγελοπουλος Θάνου κτλ. Εμείς θα κάνουμε υπομονή μέχρι τότε. Λες και λίγη υπομονή έχουμε κάνει.