podcast 7 Για το συνέδριο αναπαραγωγικής γονιμότητας

Για το συνέδριο αναπαραγωγικής γονιμότητας.

Ξέσπασε σάλος για το απαράδεκτο διαφημιστικό τρέιλερ ενός συνεδρίου που διοργανώνεται στα Γιάννενα με θέμα την αναπαραγωγική γονιμότητα.

Το πρόβλημα της υπογονιμότητας είναι γνωστό.

Ένοχα σιωπούμε όλοι.

Η κορύφωση της αναπαραγωγικής ηλικία της γυναίκας βρίσκεται κάπου μεταξύ είκοσι και τριάντα ετών.

Αιφνίδια, μεταξύ 30 και 35 πέφτει στο ¼ του προηγούμενου ποσοστού.

Μετά πέφτει, πέφτει και πέφτει.

Τελικά φθάνει κάπου στην ηλικία των σαράντα σε μονοψήφιο αριθμό ποσοστού γονιμότητας.

Τι σημαίνουν όμως οι αριθμοί για τη γονιμότητα;

Θα έλεγε κανείς ότι στις εκατό φορές που η γυναίκα προσπαθεί να τεκνοποιήσει θα επιτύχει τις δέκα.

Λάθος.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι στις εκατό γυναίκες οι δέκα θα τεκνοποιήσουν και οι άλλες, ότι και να κάνουν, δεν θα το καταφέρουν.

Και σε αυτή τη βιολογική πραγματικότητα επεμβαίνει η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

Με μεθόδους τεχνητής γονιμοποίησης, ενέσεις, λήψεις και εμφυτεύσεις γενετικού υλικού.

Και σαν έσχατη λύση με ξένο γενετικό υλικό. Ξένα, «δανεικά» ωάρια ή σπέρμα.

Πολλές χιλιάδες ευρώ σε ιατρικά έξοδα. Περισσότερη σωματική ταλαιπωρία από τους κύκλους «θεραπείας». Αβάσταχτο ψυχολογικό φορτίο για τους γονείς και των δύο φύλων.

Σωστά τα λέει η επιστήμη. Μπράβο σ’ αυτούς που ανακινούν το ζήτημα. Πρέπει να ευαισθητοποιηθεί η κοινωνία.

Η γονιμότητα είναι μέγιστο πρόβλημα της σημερινής γενιάς Ελλήνων.

Η λύση όμως που δίνει το τρέιλερ αναπαράγει το πρόβλημα.

Γιατί η λύση δεν είναι ο γάμος αλλά η ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ.

Οι νέοι άνθρωποι σήμερα δεν αντέχουν οικονομικά ένα γάμο, μια παραδοσιακή οικογένεια, τα σόγια, τις κοινοτυπίες και ένα ενδεχόμενο διαζύγιο.

Δεν είναι σίγουροι για μια εφόρου ζωής δέσμευση

Ακόμα και όταν είναι σίγουροι, απλά δεν μπορούν να την πληρώσουν.

Ο γάμος και η παράδοση είναι το πρόβλημα και όχι η από γνώριμη από παλιά υπογονιμότητα στις μεγαλύτερες ηλικίες.

«Γεροντοκόρη ετών 27» είναι ο ορισμός που δίνει η παράδοση.

Η γυναίκα Πρόεδρος της Δημοκρατίας, της Βουλής, του Αρείου Πάγου ξεφεύγουν από τη παράδοση.

Η σημερινή πραγματικότητα είναι οι γυναίκες πιλότοι μαχητικών αεροπλάνων, αξιωματικοί και οπλίτες των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας. Και επιστήμονες και εργαζόμενες κάθε ειδικότητας.

Η σημερινή γενιά δεν ονειρεύεται το γάμο αλλά τη ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ.

Στη κρίσιμη αναπαραγωγική ηλικία θα κάνουν οι γονείς συνειδητά τα παιδιά τους χωρίς όμως να προϋποτίθεται ο γάμος.

Με το νόμο Τσιάρα, εντός και εκτός γάμου οι γονείς θα έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Χωρίς να φοβούνται ότι μετά από χρόνια μπορεί να χωρίσουν.

Θα ανατρέφουν από κοινού και εξίσουτα παιδιά τους, από το ίδιο ή από διαφορετικά σπίτια.

Δεν είναι τυχαίο ότι τη ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ την πολέμησαν οι συντηρητικοί κύκλοι αριστεράς και δεξιάς.

Όσοι βρίσκονται ακόμα στο χθες, χέρι χέρι με όσους εξαρτούν επαγγελματικά συμφέροντα από τη διαιώνιση του προβλήματος.

Εύλογη η ευασθησία της Προέδρου της Δημοκρατίας που απέσυρε την αιγίδα της στο σπότ.

Που ήταν όμως η ευαισθησία της όταν γινόταν η έντονη συζήτηση για το νομοσχέδιο;

Εκλήθη να λάβει θέση υπέρ της ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑΣ.

Την καλώ εκ νέου να το κάνει.

Άλλωστε τώρα είναι νόμος τον οποίο η ίδια κύρωσε.

Να ενημερώσει το κοινό για το μείζον εθνικό ζήτημα της υπογονιμότητας καταλήγοντας ότι

λύση είναι η πραγματική και πλήρης ΣΥΝΕΠΙΜΕΛΕΙΑ.